Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Dovolená s Fidelem a Che Guevarou: Poznejte „revoluční“ Kubu, dokud to jde ESO Travel na Novinky.cz
Chcete strávit dovolenou na pláži, v horách, výlety po městech a přitom na vlastní kůži zažít, jak se žilo za socialismu?
Sedm nej, které na Kubě nesmíte vynechat ESO Travel na Novinky.cz
Díky celoročně příjemným teplotám a minimu srážek v zimních měsících je Kuba jednou z nejoblíbenějších zemí...
Kam na Kubu bez turistů? Zkuste východ, ráj s bílým pískem a dlouhými plážemi ESO Travel na Novinky.cz
Kuba byla a je karibskou legendou. I přes mnohá úskalí se tady žije naplno a každý den naplňují drobné radosti...

zájezdy Kuba

To nejlepší z Kuby To nejlepší z Kuby 12. 10. - 24. 10.
75 990,-
02. 04. - 11. 04.
20 975,-
02. 04. - 11. 04.
20 975,-

Nápoje

Co si dát k pití?

Asi nikoho příliš nepřekvapí, že kubánským národním nápojem je ron (rum), vyráběný ze šťávy cukrové třtiny a melasy, vedlejších produktů z výroby cukru. Vyzrálý rum, nazývaný aguardiente (ohňová voda), má zvlášť vysoký obsah alkoholu. Rum – starý pět až sedm let, tmavnoucí a dochucovaný v dubových sudech – se pije přímo nebo s ledem.

Do kubánských koktailů se používá bílý rum, který je jeden až tři roky starý. Mnoho koktejlů dosáhlo světové pověsti. Hemingway pil svoje mojitos v La Bodeguita del Medio a daiquiris v El Floridita.

kuba, nápoje

Alkoholické míchané koktejly

Méně exotický je nápoj, známý jako Cuba libre. Tvořen je pouze rumem a Coca Colou, často také bývá servírovaný s plátkem citrónu.

cuba libre

Oblíbené je i Mojito, které tvoří jedna limetka, šest čerstvých mátových lístků, lžička cukru, 2 cl rumu, sodovka a snítka máty.

Zapomenout nesmíme ani na výše zmíněné daiquiris, které zde připravují ze sirupu z cukrové třtiny, rumu a limetkové šťávy. Nápoj údajně vznikl na počátku 20. století, když nedaleko Santiaga smíchali dva důlní inženýři - Američan Jennings Cox a jeho kubánský kolega zmíněné suroviny a nápoj pojmenovali po nedaleké pláži.

daiquiris

U nás poměrně neznámý je koktejl s názvem Havana especial, který se míchá z rumu, likéru maraschina, ananasové šťávy a drceného ledu.

Za zmínku jistě stojí také koktejl Canchánchara, který se připravuje ve stejnojmenném kubánském baru a tvoří ho rum, limetková šťáva, led, ale také med, který mu dodává sametovou lahodnost. Koktejl se na rozdíl výše zmíněných neservíruje ve sklenicích, ale malých keramických kalíšcích.

Oblíbený je i koktejl s názvem Mary Pickford, který tvoří rum, ananasový džus a grenadina.

Nealkoholické nápoje a koktejly

Velmi oblíbené a naprosto běžné jsou nápoje z čerstvého ovoce, označované jako chugo natural a pak už jen název příslušného ovoce, ze kterého je nápoj připraven. Spousta pouličních prodejců ale ředí džusy vodou, kde to není tak úplně žádoucí. Naopak velmi žádoucí je to u míchaných ovocných koktejlů, kde je ovocná šťáva ředěna mlékem a chutná jednoduše úžasně.

chugo natural

A u ovocné šťávy ještě chvíli zůstaneme. Pokud chcete ochutnat něco opravdu osvěžujícího a netradičního, poručte si Refresco. Je to buď sirup, anebo nápoj v prášku rozpuštěný ve vodě a vychlazený. Má obvykle velice pronikavou barvu a nejčastěji bývá oranžový. Chuťově ho lze přirovnat k našemu „Vitacitu“.

Pro Kubu je navíc typický nápoj zvaný guarapo - typický nápoj z čerstvě odstředěné nebo lisované cukrové třtiny, který Kubánci připraví přímo před vámi. Oblíbená je i čerstvá voda z mladých, právě otevřených kokosových ořechů. Prodavač vám mačetou odsekne vršek žlutého ořechu a následně vás pozoruje, jak se trápíte s vypitím obsahu. Jediným zaručeným způsobem, jak na to, je obyčejné brčko.

Setkat se můžete také s nápojem jménem granizado, který tvoří ochucená voda s ledem v papírovém kornoutu, která se prodává na všudypřítomných pouličních kárách). V některých městech můžete narazit na doma vyrobené stánky s Coca Colou, kde vám smíchají tři díly sirupu se sodovou vodou (dobrý je El Gallo Soda v Trinidadu). Je to pití neuvěřitelně osvěžující a stojí pouze 5 centů.

Pokud zamíříte do obchodů za účelem koupit si obyčejnou Coca Colu, Sprite anebo Fantu, pravděpodobně příliš nepochodíte. Přesto ale neodejdete s prázdnou. Zdejší alternativa tradiční Coca Coly se jmenuje TuKola a chutná podobně jako neznačkové „cocacolové nápoje“ u nás. Sprite na Kubě prodávají pod přezdívkou cachillo nebo gasseosa a Fanta se jmenovala jednoduše naranja.

kuba, pivo

Pitelné pivo a víno jen v některých restauracích

Pokud míříte na Kubu a chcete ochutnat zdejší pivo, budete pravděpodobně velmi mile překvapeni. Mezi národní pivní značky patří Hatuey, Tinima, Macanzas, Polar, nebo Cristal, všechny jsou pitelné. Posledně jmenované je ovšem jakési vývozní a tudíž dvakrát dražší a ještě k tomu za dolary. Cena zdejšího piva je po celé zemi 20 korun, takže není žádným problémem konvertovat zpět k rumu

Bez kávy domů nejezděte!

Káva patří mezi nejvyváženější kubánské artikly, avšak ne vždy dostanete exportní kvalitu. Café je espreso a tradičně se pije s nepředstavitelným množstvím cukru, café américano je slabší a je servírováno ve velkých šálcích. Café con leche je napůl espreso, napůl mléko. Káva s trochou smetany je na Kubě bohužel jaksi šedá.

Pokud ale chcete ochutnat opravdu dobrou kávu, vydejte se na netradiční výlet do některé z kubánských domácností, kde vás přivítají s otevřenou náručí. Pro každého Kubánce je zcela zásadní začít den dobrou kávou a o tu se s vámi mile rádi podělí. Opět se připravte na její sladké podání, na rozdíl od kávy, kterou konzumujete u nás, vám ta kubánská nebude připadat nepříjemně kyselá anebo naopak nahořklá.

A proč je vlastně káva v domácnostech lepší než ta servírovaná v restauracích? No nejspíš proto, že Kubánci kupují a skladují zelená zrnka, ty si podle potřeby praží a melou. Až si z Kuby přivezete dárkový balíček kávy, nedivte se, že nebude chutnat tak, jak jste byli zvyklí v kubánských domácnostech.