Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Dovolená s Fidelem a Che Guevarou: Poznejte „revoluční“ Kubu, dokud to jde ESO Travel na Novinky.cz
Chcete strávit dovolenou na pláži, v horách, výlety po městech a přitom na vlastní kůži zažít, jak se žilo za socialismu?
Sedm nej, které na Kubě nesmíte vynechat ESO Travel na Novinky.cz
Díky celoročně příjemným teplotám a minimu srážek v zimních měsících je Kuba jednou z nejoblíbenějších zemí...
Kam na Kubu bez turistů? Zkuste východ, ráj s bílým pískem a dlouhými plážemi ESO Travel na Novinky.cz
Kuba byla a je karibskou legendou. I přes mnohá úskalí se tady žije naplno a každý den naplňují drobné radosti...

zájezdy Kuba

To nejlepší z Kuby To nejlepší z Kuby 12. 10. - 24. 10.
75 990,-
23. 04. - 02. 05.
28 650,- Hotel Sol Cayo Santa Maria ****, Cayo Santa Maria
23. 04. - 02. 05.
29 975,- Hotel Sol Cayo Santa Maria ****, Cayo Santa Maria

Objevení Kuby

Když se Kryštof Kolumbus vylodil na východě Kuby 27. října 1492, rychle si poznamenal, že „je to ta nejkrásnější země, kterou kdy oko vidělo“. Indiánské kmeny, včetně indiánů z kmene Siboney z centrální a Jižní Ameriky, žily na ostrově nejméně 3 500 let před naším letopočtem. V roce 1511 připlul ze sousední Hispanioly Diego de Velázquez spolu s asi 300 conquistadores (dobyvateli).

Baracoa se stala první ze sedmi osad na území Kuby. Velázquez a jeho společníci si zotročili domorodé obyvatele a vystavili je evropským chorobám. Celé vesnice spáchaly sebevraždu a do poloviny 16. století indiánská populace klesla ze 150 000 na pouhé 3 000. Do konce 16. století byla Kuba docela bezvýznamnou španělskou kolonií. Přístavní města Havana a Santiago de Cuba měla silná opevnění, aby se ubránila nájezdům francouzských a španělských pirátů.

kuba, sušení tabáku

Tabák a cukrová třtina

Od sedmnáctého století se Havana stávala stále významnějším místem mezipřistání pro lodní flotily. V roce 1762 dobily Havanu britské síly. Drželi si ji pouze jeden rok a pak ji výměnou za Floridu vrátili Španělsku. Během této krátké doby se trh otevřel koloniím zejména ze Severní Ameriky. Kuba ovládla tabákový průmysl a po roce 1763 prudce vzrostl i průmysl s cukrovou třtinou. Na počátku 16. století přivezli osadníci na Kubu první africké otroky, statisíce byly importovány ke konci 18. století, aby pokryly požadavky cukrovarnického průmyslu.