Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Dovolená s Fidelem a Che Guevarou: Poznejte „revoluční“ Kubu, dokud to jde ESO Travel na Novinky.cz
Chcete strávit dovolenou na pláži, v horách, výlety po městech a přitom na vlastní kůži zažít, jak se žilo za socialismu?
Sedm nej, které na Kubě nesmíte vynechat ESO Travel na Novinky.cz
Díky celoročně příjemným teplotám a minimu srážek v zimních měsících je Kuba jednou z nejoblíbenějších zemí...
Kam na Kubu bez turistů? Zkuste východ, ráj s bílým pískem a dlouhými plážemi ESO Travel na Novinky.cz
Kuba byla a je karibskou legendou. I přes mnohá úskalí se tady žije naplno a každý den naplňují drobné radosti...

zájezdy Kuba

To nejlepší z Kuby To nejlepší z Kuby 12. 10. - 24. 10.
75 990,-
Kuba - Varadero Kuba - Varadero 30. 04. - 23. 06.
45 490,- Pullman **, Varadero
Kuba - Varadero Kuba - Varadero 30. 04. - 23. 06.
45 490,- Dos Mares **, Varadero

Zvyky

Gayové a lesbičky

Kuba, na rozdíl od mnoha jiných římskokatolických zemí Latinské Ameriky, není proti gayům tak útočně zaměřena. Po pravdě řečeno, od dob revoluce se kubánská společnost stala mnohem více tolerantnější a otevřenější. Diskriminace a obtěžování sice stále existují, ale je nepravděpodobné, že by nějak postihly některého z gay návštěvníků. Jineteros (pasáci) zaměřující se na gaye jsou běžně k vidění. Mezi oblíbené oblasti patří Malecón, bary ve Staré Havaně a bary a restaurace v okolí zmrzlinového baru Coppelia ve Vedadu.

Jazyk

Oficiálním jazykem je španělština, ale kubánská španělština je velmi rychlá, souhlásky a celé konce slov mohou být spolknuty. Jazyk je rytmičtější a s karibským akcentem. Přestože se stále více Kubánců učí angličtinu a mnoho lidí v turistickém odvětví mluví anglicky plynně, s velkou pravděpodobností budete potřebovat alespoň základy španělštiny, zvláště mimo hotely a hlavní oblasti.

Kriminalita a bezpečnost

Přes velkou nerovnost v bohatství mezi cizinci a místními lidmi je Kuba pozoruhodně bezpečné místo – jedno z nejbezpečnějších pro cestování vůbec. Kriminalita, která tu existuje, se obvykle vztahuje spíše na majetek než na lidi, a proto nenechávejte svoje věci bez dozoru, staly by se tak velkým lákadlem. Ve většině hotelů si za určitý poplatek můžete pronajmout sejf.

Ulice měst se mohou zdát v noci nebezpečnější, než ve skutečnosti jsou. Je to proto, že jsou málo osvětleny. Oblast, ve které si musíte dávat pozor na své peněženky, je Stará Havana, zejména v Calle Obispo a v síti ulic jižně od tohoto místa až po vlakové nádraží. Centrální Havana západně od Prada až k hotelu Deauville má také špatnou pověst.

Média

Přestože mnoho turistických hotelů nabízí kanál CNN, neobdržíte na Kubě příliš zpráv ze světa. Ve větších hotelích v Havaně nebo letoviscích se vám může podařit objevit nějaký zatoulaný výtisk evropských novin, ale je to velmi nepravděpodobné. Hlavní národní noviny Granma jsou hlásnou troubou vlády. Mezinárodní vydání Granmy, které vy chází jednou týdně v angličtině, francouzštině a němčině, obsahuje kulturní události, které by mohly zaujmout turisty.

Dalšími národními novinami jsou týdeníky Trabajadores (Pracující) a Juventud Rebelde (Rebelující mládí). Bohemia, vážený měsíčník založený v roce 1908, obsahuje hlubší analýzy současné Kuby a světa viděného očima kubánských lidí. Rádio Taíno (1160 AM), na turisty orientovaná hudební stanice s některým vysíláním v angličtině, se dá nejlépe naladit v okolí Havany. V okolí Guantánamo si na 102,1 FM a 103,1 FM nalaďte stanici American Forces Network. Nahlédnete do života amerických vojáků na této námořní základně.

Náboženství

Římský katolicismus má na Kubě velkého rivala v podobě synkretických afro-kubánských náboženství, jako např. santería. Návštěvníci mohou sami uvidět některé z praktik těchto náboženství. Na začátku šedesátých let minulého století komunistická vláda silně omezila vliv a moc katolické církve (například zrušením církevních svátků). Mše jsou však slouženy po celém ostrově a od návštěvy papeže v roce 1998 nastalo obrození katolické víry – a zdánlivé zmírnění nepřátelství ze strany vlády.

kuba, bar parque agramonte

Oblečení

Během dne nebudete pravděpodobně potřebovat nic víc než šortky a tričko (a plavky). Do města si oblečte krátké či dlouhé kalhoty. V zimě teplota v noci poklesne, ale vystačíte si s lehkým svetrem či bundou. V luxusních hotelích, restauracích či klubech se od mužů očekává, že budou mít na sobě košili s límečkem a kalhoty, ženy by měly být oblečeny přiměřeně elegantně.

Otevírací doba

Kanceláře jsou obvykle otevřeny od pondělí do pátku v době od 8.00 do 17.00, s jednohodinovou přestávkou na oběd. Některé jsou otevřeny také v sobotu od 8.00 do 12.00 nebo 13.00. Banky jsou otevřeny v pracovní dny od 8.30 do 15.00. Některá muzea otevírají denně, ale většina muzeí má jeden zavírací den (zpravidla to bývá pondělí). Obvyklá otevírací doba je od 9.00 (někdy od 8.00 či 10.00) do 17.00 (někdy do 16.00 nebo 18.00).

Některá muzea mohou být kvůli renovaci zavřená, proto doporučujeme informovat se v turistických centrech. Restaurace nezůstávají otevřeny dlouho do noci, většina z nich zavírá okolo 21.30 nebo i dříve. Skromnější restaurace jsou často nuceny zavřít dříve jednoduše proto, že jim dojde jídlo. Velkou výjimku tvoří paladares, které mají otevřeno od 12.00 do 23.00 nebo do půlnoci.

Spropitné

V restauracích nechávejte spropitné 1–2 dolary na osobu nebo 10 procent z útraty (vždy v dolarech). V barech jsou vhodné drobné mince (americké). Průvodci očekávají alespoň 2 dolary za své služby; potulným zpěvákům a hudebním skupinám se dává dolar. V téměř jakékoliv jiné situaci představuje dolar štědré spropitné a drobné mince mohou být vhodnější.

Telefonování

Předvolba na Kubu je 53. Navíc má každá oblast svou vlastní předvolbu, např. Havana má předvolbu 7. Jestliže chcete telefonovat z vašeho hotelového pokoje, vytočte 8 nebo 88 před kódem vaší země, při volání z telefonní budky na kartu vytočte 119. Pro místní hovory připojte předvolbu pro danou oblast, např. pro Havanu 7.

Svátky

Následující dny jsou na Kubě státními svátky: 1. leden Výročí vítězství revoluce: Den svobody 1. květen Mezinárodní svátek práce 25.–27. červenec Den národního povstání (26. července) 10. říjen Začátek války za nezávislost