Calle Obispo
Pěší zóna Calle Obispo vede z Plaza de Armas až do centrálního parku a je tak nejdůležitější dopravní tepnou Staré Havany. Zde můžete nakouknout jak do lékáren, které zůstaly Calle Obispo nezměněny od 19. století, tak i do některých nejstarších domů v Havaně. Stejně tak fascinující jsou dvě rovnoběžné obytné ulice, O’Reilly a Obrapía, kde se mísí neoklasicistické a koloniální budovy se sešlými obytnými domy.
Muzea a zajímavosti Calle Obispo
Zrestaurovaná Stará Havana se již rozpíná od Plaza Vieja až po Calle Obispo. V čísle 310 najdete Museo Numismático, kde můžete zhlédnout obsáhlou sbírku kubánských mincí a bankovek. Více na jih, na rohu Mercaderes a Obispo, stojí nedávno zrenovovaný hotel Ambos Mundos, pocházející z dvacátých let minulého století, v jehož po koji 511 ve třicátých letech několik roků pobýval a nepobýval Ernest Hemingway. Pokoj je stále v původním stavu.
Pokoj Ernsta Hemingwaye
I když v hotelu nejste ubytováni, máte možnost pokoj navštívit za malý poplatek nebo si můžete zajít na skleničku do střeš ního baru, odkud je krásný výhled na celou Starou Havanu. Poblíž je několik muzeí stojících za návštěvu jednak kvůli nádherným koloniálním budovám, ve kterých jsou umístěny, jednak kvůli jejich obsahu.
Křiklavě žlutá budova Casa de la Obra Pía je architektonický zázrak ze 17. století, pozoruhodný barokními doplňky na květinami zarostlém dvoře a řadou nádherně vybavených pokojů. Jeho majitel, člen jedné z nejdůležitějších kubánských rodin, zachránil několik děvčat-sirotků tím, že si je vzal do svého domu, do obrapía (práce zbožnosti), který propůjčil své jméno i ulici.
Drobné suveníry
V masivním domě naproti, téměř stejně tak impozantním, sídlí Casa de África s kožešinami, bubny a kostýmy, vyřezávanými figurkami, nábytkem z asi 26 afrických zemí, s provokativní kolekcí předmětů vztahujících se k santérii, synkretickému náboženství , a dalšími rozličnými předměty z dob otroctví (jako např. okovy).
O kousek dál, v Calle Ofi cios č. 16, najdete Casa de los Árabes, budovu maurského stylu ze 17. století, uvnitř které se skrývá bazar s hromadami koberců, šatů a keramiky, dále jediná muslimská svatyně v Havaně a ve dvoře navíc hezká restaurace.
Automobily v ulicích
Havanské ulice jsou živým muzeem kuriózních automobilů, dovezených na Kubu v době detroitského rozkvětu; některé z nich byly kdysi majetkem klíčových kubánských figur (např. Ford z roku 1918, který používal Fidelův otec, anebo veterán Camila Cienfuega) a jsou vystaveny v Museo de Automóviles
Budete-li pokračovat po Calle Oficios západním směrem, dojdete k nádherně zrestaurovanému náměstí Plaza de San Francisco s luxusními obchody, restauracemi a impozantním klášterem z 18. století Convento de San Francisco de Asís (otevřeno denně 8.30–18.00; vstupné). Nachází se v něm muzeum španělských pokladů; velmi často se zde pořádají koncerty. Všimněte si rovněž dokonalých koloniálních domů s úžasně malovanými fasádami.