Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Dovolená s Fidelem a Che Guevarou: Poznejte „revoluční“ Kubu, dokud to jde ESO Travel na Novinky.cz
Chcete strávit dovolenou na pláži, v horách, výlety po městech a přitom na vlastní kůži zažít, jak se žilo za socialismu?
Sedm nej, které na Kubě nesmíte vynechat ESO Travel na Novinky.cz
Díky celoročně příjemným teplotám a minimu srážek v zimních měsících je Kuba jednou z nejoblíbenějších zemí...
Kam na Kubu bez turistů? Zkuste východ, ráj s bílým pískem a dlouhými plážemi ESO Travel na Novinky.cz
Kuba byla a je karibskou legendou. I přes mnohá úskalí se tady žije naplno a každý den naplňují drobné radosti...

zájezdy Kuba

To nejlepší z Kuby To nejlepší z Kuby 12. 10. - 24. 10.
75 990,-
17. 12. - 29. 12.
43 050,- Playa Costa Verde ****, Playa Pesquero

Město Pinar del Río

Na konci dálnice, 175 km západně od Havany, leží malé městečko Pinar del Río, které je živým obchodním centrem. Na hlavní uli ci Calle José Martí se nacházejí majestátní, ale rozpadající se nízké neoklasicistické modré, žluté, zelené a oranžové budovy. Malou, ale o to víc zajímavou tabákovou továrnu Francisco Donatien Fábrica de Tobacos (Maceo 157; otevřeno pondělí–sobota 8.00–17.00; vstupné) najdete ve starém vězení, pod náměstím Plaza de la Independencia.

Návštěvníci jsou vítáni nejen zde, ale také v méně malebnější Casa Garay Rum Factory (otevřeno pondělí–sobota 8.00–17.00; vstupné) na Avenida Isabel Rubio, kde se vyrábí místní rumový likér zvaný guayabita del Pinar. Silnice vedoucí jihozápadně od města do San Juany Martínez směřuje hluboko do srdce tabákové oblasti, do Vuelta Abajo, kde se pěstuje ten nejlepší tabák na světě.

kuba, pinal del rio

Tabákové plantáže

Uprostřed polí s velkými zelenými listy, dozrávajícími na slunci, a plantáží pokrytých plátnem stojí dřevěná tabáková stodola. Tady se listy zavěsí na tyče a poté se suší dohněda. 27 km severně od Pinar del Río najdete nejmalebnější kout Kuby. Zelené údolí Vińales je plné mogotes, což jsou příkré vápencové masy pokryté bujnou vegetací.

Zbytky podmořské roviny, která se sesula v období jury, jsou součástí geologického útvaru starého nejméně 150 miliónů let. Tabák (o trochu menší kvality než ve Vuelta Abajo) se zde pěstuje v mozaikovitých polích a suší v bohíos, postavených z chlupatých došek. Tabák přežvykující guajiros v obrovských slamácích popohánějí své voly, nad hlavami se jim slétávají supi. Jestliže se v ja koukoliv denní dobu za touláte do polí, potkáte skromné farmáře, kteří vás zavalí po hostinností (doutníky, kávou atd).

Kuba a Marlboro Kuba man

V Casa del Veguero najdete prošedivělého farmáře „El Nińo“, kterého vláda neoficiálně jmenovala tváří tabáku – kubánský Marlboro man. Vedle jeho farmy, na cestě do Vińales, najdete státem vlastněný obchod s tabákem a suvenýry. Nejlepší pohled na údolí je z některého z hezkých a levných hotelů: Los Jazmines 48 Provincie Pinar del Río Sušení tabáku a La Ermita. Za soumraku je pohled obzvlášť úchvatný.

Kam se vydat dál?