Capitolio
Nejstarší náměstí
Calle Brasil (také nazýváno Teniente Rey) vás zavede z Plaza Vieja přímo k monumentálnímu Capitoliu (otevřeno denně 8.30–20.00; vstupné), replice amerického Capitolu ve Washingtonu DC. Byl postaven v roce 1929 a je památkou na období, kdy byla Kuba v područí USA. Na mohutných bronzových dveřích je malbami zachycena historie ostrova. Uvnitř se nachází obrovská galerie s replikou diamantu v podlaze pod kopulí, který představuje místo, odkud se měří všechny vzdálenosti v celé zemi.
Přímo za Capitoliem je továrna Partagás Barcelona; otevřeno pondělí–pátek, prohlídky jsou každých 15 minut, 9.00–11.00, 12.00–14.30; zákaz focení; vstupné), největší exportní továrna v zemi – s více než 200 zaměstnanci válejícími doutníky – produkuje 5 miliónů doutníků za rok a je jednou z nejnavštěvovanějších turistických destinací v Havaně. Tato továrna vyrábí puros už od poloviny 19. století a je nejlepším (a se vstupným 10 dolarů také nejdražším) místem k navštívení na celém ostrově.
Chcete doutníky?
Najdete zde také obchůdek s vybraným tabákem a salonek pro kuřáky a aficionados. Pokud se vám tamní doutníky zdají příliš drahé, budete mít spoustu dalších příležitostí koupit nepravý nebo ukradený doutník někde v okolí továrny, kde na vás každý třetí člověk, jakmile procházíte kolem, špitne: „Chcete doutník?“ Berte na vědomí, že předpisy na celnicích jsou přísné: bez oficiálního potvrzení můžete mít jen 23 doutníků a falešné (stejně tak jako nekvalitní) jsou často zabavovány.
Na východ od Capitolia, na Parque Central blízko klasického Hotelu Inglaterra, se tyčí velkolepé Gran Teatro de la Habana, postavené v roce 1837. Sídlo Národního kubánského baletu a opery přímo překypuje zdobenými balustrádami, okenicemi a sloupy. Prostorný interiér je stejně tak nádherný, ale můžete jej navštívit pouze při představeních.
Papa Hemingway
Milovníci Hemingwaye mohou navštívit El Floriditu, na křižovatce Calles Obispo a Montserrate, jeden blok východně od Parque Central. Spisovatel tento vkusný bar zvěčnil ve svém díle Ostrovy uprostřed proudu. Nyní se zde o bar opírá bronzová socha taťky Hemingwaye, stěny zdobí jeho fotky a jeho oblíbené daikiri se podává jako „Papa Hemingway“ s dvojitým rumem a bez cukru (každý ví, že se rád napil; barman tvrdí, že byl také diabetik). Stojí 6 dolarů.
Dnes je tento bar oblíbeným místem turistů, ale stálé zůstává tím požitkářským úkrytem před světem, který spisovatel tolik miloval. Na stejné straně Parque Central se nachází Museo Nacional Palacio de Bellas Artes. Mnoho maleb zde bylo zanecháno rodinami z vyšší společnosti, které v roce 1959 Kubu opustily. V této budově můžete zhlédnout kolekci Arte Universal. O pár bloků dále na severovýchod, na Trocadero, je Museo Nacional de Arte Cubano, skvostná kolekce umístěná v Paláci výtvarného umění z roku 1954.
Nejúchvatnější muzeum
Galerie byla otevřena Castrem v roce 2001 po pětileté rekonstrukci. Jen několik bloků severovýchodním směrem vás dělí od velkého prezidentského paláce Museo de la Revo lución (otevřeno denně 10.00–17.00; prohlídky v angličtině; vstupné), což je kubánské největší a nejúchvatnější muzeum. V letech 1920–1959 budova sloužila jako sídlo prezidentů a diktátorů. K prohlídce vyčerpávající výstavy, která znázorňuje hlavní směry Kubánské revoluce v roce 1959, si vyhraďte několik hodin.