Trinidad
Malebná silnice, která se v délce 80 km vlní východně z Cienfuegos do Trinidadu, lemuje předhůří Sierra del Escambray, druhého nejvyššího pohoří na Kubě. Okouzlující město Trinidad, třetí ze sedmi původních Velázquezových osad, zbohatlo díky pašování, trhu s otroky a cukrem. Značná část starého města je vybavena úžasnou španělskou koloniální architekturou, podobně jako další části ostrova Kuba, a byla označena UNESCEM jako „Místo světového dědictví“. Trinidad je nejkrásnějším městem na ostrově a také jedním z nejlépe dochovaných koloniálních měst na celém bývalém území Ameriky.
Údolí cukrovarů
V dosahu Trinidadu je dosti atrakcí, kvůli kterým stojí za to si pobyt prodloužit, např. skvělá pláž Playa Ancón, bujné Údolí cukrovarů (Valle de los Ingenios) a vodopády a treky v pohoří Escambray. Pečlivě zrestaurované domy byly přeměněny na muzea; umělecké galerie, obchody s řemeslnou výrobou a restaurace okupují další hezké staré domy. Žádná doprava, dokonce ani kola si neporadí s odvážně nezvyklým dlážděným povrchem ulic, a tak zde vládne klid. V noci je ve starém městě hrobové ticho, kvůli němuž se vyplatí v Trinidadu zůstat klidně i několik nocí.
Na mnoha místech v centru hraje živá hudba. Staré město Trinidad se krčí okolo Plaza Mayor, nesrovnatelně krásného náměstí s malovaným zábradlím, veselými popelnicemi, sochami chrtů a zářícími koloniálními budovami. Nalevo od poměrně skromného kostela Iglesia de la Santísima Trinidad najdete Museo Romántico (otevřeno úterý–neděle 9.00– –17.00; vstupné) se sbírkou hezkého nábytku a porcelánu.

Muzea a jiné atrakce
Další dvě malá muzea na náměstí mají atraktivní nádvoří a elegantní interiér: Museo de Ar queología vystavuje kosterní pozůstatky indiánů a otroků a několik vycpaných zvířat, Museo de Ar quitectura Colonial (otevřeno sobota a pondělí–čtvrtek 9.00–17.00; neděle 9.00–13.00; vstupné) zase výrobky ze dřeva a železa, barevná skla a další předměty posbírané z koloniálních domů ve městě.
Na severní straně náměstí Plaza Mayor sídlí v areálu bývalého kláštera Museo Nacional Lucha Contra Bandidos (Národní muzeum boje proti banditům - Kuba; otevřeno úterý – sobota 9.00–17.00, neděle 9.00–13.00; vstupné). (Pozn.: Bandité byli kontrarevoluční rebelové, kteří se ukrývali v pohoří Escambray v 60. letech minulého století.) Ohromující výhled na všechny strany nabízí jeho žlutá zvonice.
Calle Simón Bolivar
Kuba Trinidad - rozlehlý Palacio Cantero na jižní straně tohoto náměstí, na Calle Simón Bolivar, byl postavený v roce 1830. Jeho interiér zdobí malované sloupy, vinuté čáry, mušle, frontony a záclony a jeho historické artefakty a starý nábytek jsou nyní součástí Museo Municipal de Historia (otevřeno sobota–čtvrtek 9.00–17.00; vstupné). Má svou vlastní pěknou věž – výstup na ni po vratkých úzkých schodech může být velkou výzvou, zvláště pokud vaše skupina přijela jako první. Malá továrna na doutníky v části Trinidadu zvané Piro Guinart (na Maceo, na rohu Colón) má pouze 30 zaměstnanců, ale můžete do ní nahlédnout.