Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Dovolená s Fidelem a Che Guevarou: Poznejte „revoluční“ Kubu, dokud to jde ESO Travel na Novinky.cz
Chcete strávit dovolenou na pláži, v horách, výlety po městech a přitom na vlastní kůži zažít, jak se žilo za socialismu?
Sedm nej, které na Kubě nesmíte vynechat ESO Travel na Novinky.cz
Díky celoročně příjemným teplotám a minimu srážek v zimních měsících je Kuba jednou z nejoblíbenějších zemí...
Kam na Kubu bez turistů? Zkuste východ, ráj s bílým pískem a dlouhými plážemi ESO Travel na Novinky.cz
Kuba byla a je karibskou legendou. I přes mnohá úskalí se tady žije naplno a každý den naplňují drobné radosti...

Vedado

Vedado je nejváženější obchodní částí Havany a stejně tak i jeho obytná zóna, plná zeleně a v porovnání se Starou a Novou Havanou i velmi prostorná. Vedado zažilo dobu svého největšího rozkvětu ve 40. a 50. letech, kdy gangsteři jako Meyer Lansky ovládali hotely Nacional, Riviéra a Capri. Zde měly svá představení takové hvězdy jako Frank Sinatra a Ginger Roberts a američtí turisté vyprazdňovali své peněženky v blikajících kasinech.

Tím, že revoluce zakázala hazardní hry a deportovala „mafiány“, zde noční život téměř skončil. Dnes zde najdete spoustu nových nebo rekonstruovaných hotelů na mezinárodní úrovni připravených uvítat hosty cestující za obchodem nebo jen pro potěšení. Obchody jsou soustředěny do La Rampa (název pro Calle 23, směřující od Calle L k moři).

Zmrzllinový park a odvážný film

Naproti výškové budově, ve které sídlí hotel Habana Libre – havanský Hilton v dobách před revolucí, je zmrzlinový park Coppelia. V tomto podniku stojí místní lidé dlouhé fronty na prvotřídní zmrzlinu, snědí několik kopečků na posezení a mnozí si odnášejí i domů. Cizinci se také mohou připojit do fronty, platí se jen v moneda nacional.

Coppelia posloužila také v cenami ověnčeném kubánském filmu Fresa y Chocolate (Jahody a čokoláda), odvážném snímku z roku 1994 o svobodě, homosexualitě a revolučním žáru v dnešní Havaně (jeho název je jízlivým odkazem na nedostatek výběru zmrzlinových příchutí – ve skutečnosti všech věcí na Kubě).

kuba - Hotel Nacional Vedado

Univerzitní vzdělání v Havaně

Krátká procházka do kopce vás zavede k Havanské univerzitě, založené na začátku 18. století, klidnému a atraktivnímu komplexu neoklasicistických budov. Anglicky mluvících studentů, dychtivých potkat cizince, je zde hromada. Východním směrem, na Calle San Miguel 1159, mezi Calle Ronda a Mazón, se nachází hezké a překvapující Museo Napoleónico (otevřeno Hotel Nacional ve Vedadu úterý–sobota 9.00–16.30, neděle 9.00–12.30; vstupné).

Budova se může pochlubit nejen císařským nábytkem, ale také pozoruhodnou sbírkou Napoleonových memorabilií: busty, portréty, a dokonce i puška, klobouk a posmrtná maska ze Svaté Heleny. Dům a jeho obsah byly státem získány od bohatého majitele v roce 1960. V tom samém roce získala vláda Museo de Artes Decorativas (otevřeno úterý–sobota 10.30–17.30, neděle 9.30–12.00; vstupné), na Calle 17, mezi Calles D a E.

Museo de Artes Decoratives

Každý pokoj v této velké vile z 19. století je vybaven v určitém stylu: anglický Chip pendale, čínský styl, baroko anebo pohádková koupelna ve stylu Art Deco. Nejatraktivnější místo ve čtvrti Vedado je bezesporu Cementerio de Cristóbal Colón (hřbitov Kryštofa Ko lumba; vstup na Zapata y 12; otevřeno denně 9.00–17.00; anglicky mluvící průvodci; vstupné). Masivní mramorové mauzoleum se nachází na hlavní uličce rozlehlého hřbitova, vybudovaného ke konci 18. století.

Kubánci se přicházejí pomodlit a položit květiny k hrob ce La Milagrosa („Zázračné ženy“), která prý pomáhá li dem v nouzi. Říká se, že byla pohřbena se svým dítětem u nohou, ale když byla jejich těla exhumována, tělo dítěte bylo nalezeno v jejím náručí.

Hezký palác v jihozápadním rohu náměstí pochází z 18. století a je známý jako La Casona; byl přeměněn na výtvarné centrum. Z jeho balkónu máte celé náměstí jako na dlani. V severo východním rohu, na střeše žluto-bílé budovy, se nachází Cámera Oscura (otevřeno úterý–sobota 9.00–17.30; neděle 9.00–13.00; vstupné), která skýtá nádherný výhled na město a krajinu. Staré zadní uličky mají úžasný charakter. Na dolním konci Calle Cuba, mezi Sol a Luz, stojí budova ze 17. století Convento de Santa Clara , rozlehlý komplex, který se skládá z několika bloků.

Rodiště José Martího

Uvnitř najdete klidný dvůr plný exotických stromů. Do roku 1919 zde byl klášter, nyní zde sídlí ústav památkové péče. Je to zároveň také hostel, Residencia Académica Santa Clara, který poskytuje několik tichých, jednoduchých pokojů, využívaných především skupinkami studentů. Plaza Vieja 33

Za vlakovým nádražím, mezi Calle Picola a Egido, je další turisticky zajímavá budova: skromná Casa Natal de José Martí (Calle Leonor Pérez, 314; otevřeno úterý–sobota 9.00–17.00, vstupné), rodiště básníka a státníka José Martího. Počet vystavených osobních věcí nenechá nikoho na pochybách, jak význam nou osobou je Martí v kubánské historii: je považován za národního hrdinu.