Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Dovolená s Fidelem a Che Guevarou: Poznejte „revoluční“ Kubu, dokud to jde ESO Travel na Novinky.cz
Chcete strávit dovolenou na pláži, v horách, výlety po městech a přitom na vlastní kůži zažít, jak se žilo za socialismu?
Sedm nej, které na Kubě nesmíte vynechat ESO Travel na Novinky.cz
Díky celoročně příjemným teplotám a minimu srážek v zimních měsících je Kuba jednou z nejoblíbenějších zemí...
Kam na Kubu bez turistů? Zkuste východ, ráj s bílým pískem a dlouhými plážemi ESO Travel na Novinky.cz
Kuba byla a je karibskou legendou. I přes mnohá úskalí se tady žije naplno a každý den naplňují drobné radosti...

zájezdy Kuba

To nejlepší z Kuby To nejlepší z Kuby 12. 10. - 24. 10.
75 990,-
09. 04. - 24. 04.
54 975,-
12. 03. - 21. 03.
25 375,-
12. 03. - 21. 03.
25 375,-

Okolí Santiaga

Hledáte-li dobré místo pro orientaci, využijte bar na střeše hotelu Meliá Santiago, 3 km východně od středu města. Určitě nepřehlédnete žluté kasárenské budovy Moncada Barracks, které Castro spolu s dalšími 135 rebely 26. července 1953 napadl.Tento den je na Kubě státním svátkem; kasárna byla přeměněna na školu a muzeum, známé pod názvem Antiguo Cuartel Moncada a Museo Histórico 26 de Julio.

Muzeum kubánské revoluce

Muzeum vypráví příběh revoluce a vystavuje mnoho fotografií, které ji připomínají. Můžete spatřit také různě zkrvavělé uniformy rebelů, některé patřily přímo Fidelovi z jeho doby v horách, a „26 Julio“ pásky na rukávy (nošené v době hnutí odporu, které se rozvinulo po útoku na Moncada Barracks). Díry po kulkách nad vchodem do muzea jsou však pouze na efekt.

Severně od Moncada, za autobusovým nádražím, je Plaza de la Revolución, prostranství na rohu Av. las Américas a Av. de los Libertadores. Masivní kopí památníku Antonia Macea, triumfálně jedoucího hrdiny války za nezávislost, se vypínají směrem k obloze.

Hrobky hrdinů v Santa Ifigenia

Hezký Cemetrio Santa Ifigenia, severně od přístavu (Av. Crombel a Reparto Juan Gómez), je místem odpočinku mnoha kubánských hrdinů. Čestné místo v osmistranném mauzoleu, postaveném tak, že zachycuje sluneční paprsky během dne, patří zakladateli Kuby José Martímu. Ozbrojená stráž se ceremoniálně střídá každou půlhodinu. Zajímavé jsou také hroby Céspedese a ostatních 38 hrdinů hnutí 26. července. Jsou pochováni ve zdi hned u vchodu a každá „cihla“ nese jméno.

kuba, castillo del morro

Piráti, mučírna a podobné zajímavosti

Hrad El Morro (otevřeno denně 8.00–20.00; vstupné) ze 17. století je od města vzdálený 7 km; ze své pozice na vrcholu útesu přehlíží ústí do přístavu. Tento hrad, který je ohraničený příkopem, silně obezděný a plný dělových koulí, padacích mostů a spojovacích chodeb, je stále ve výborném stavu.

V jedné místnosti můžete zhlédnout výstavu pirátských předmětů. Průvodce vás upozorní na mučírnu s poklopem v podlaze, který vede přímo do moře. Sem byli házeni vězni a otroci, kteří odmítali spolupracovat. To sice není myšlenka, která by příliš povzbuzovala chuť k jídlu, ale restaurace přímo za hradem, na zvaná také „El Morro“, má úžasný výhled na moře a podává se zde velmi dobré santiagské jídlo.

Jak se dostat do El Morro

Je to také dobré útočiště před intenzivním sluncem. Nejsnazší cestou, jak se dostat k El Morro, je najmout si taxi, které stojí asi 15 dolarů tam i zpět (řidič na vás počká i několik hodin, než si hrad prohlédnete, a klidně si dá mezitím třeba oběd). Velmi významné místo pro Kubánce (a velmi nádherné) je Basílica del Cobre (otevřeno denně 6.30–18.00) se třemi dómy, pojmenovaná po nedalekých měděných dolech, které se nacházejí v zalesněných předhůřích 18 km západně od Santiaga.

Legenda o rybářích

Věřící Kubánci sem podnikají každoroční pouť, aby se poklonili soše černé panny a svaté patronky Kuby, Virgen de la Caridad (Panny Dobročinnosti). Legenda vypráví, že v roce 1606 tři mladí rybáři ztroskotali v bouři a byli zachráněni zázračným zjevením panny držící v jedné ruce kříž a v náručí malého Ježíška (míšence).

Poutníci, kteří často absolvují poslední část cesty po kolenou, se k ní modlí a pokládají k jejím nohám různé předměty a oběti jako projev díku za její zázraky (např. symbolické malé lodě) a modlí se za ochranu těch, kteří se pokoušejí na raftech dostat z Kuby.

Kam se vydat dál?