Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Dovolená s Fidelem a Che Guevarou: Poznejte „revoluční“ Kubu, dokud to jde ESO Travel na Novinky.cz
Chcete strávit dovolenou na pláži, v horách, výlety po městech a přitom na vlastní kůži zažít, jak se žilo za socialismu?
Sedm nej, které na Kubě nesmíte vynechat ESO Travel na Novinky.cz
Díky celoročně příjemným teplotám a minimu srážek v zimních měsících je Kuba jednou z nejoblíbenějších zemí...
Kam na Kubu bez turistů? Zkuste východ, ráj s bílým pískem a dlouhými plážemi ESO Travel na Novinky.cz
Kuba byla a je karibskou legendou. I přes mnohá úskalí se tady žije naplno a každý den naplňují drobné radosti...

zájezdy Kuba

To nejlepší z Kuby To nejlepší z Kuby 12. 10. - 24. 10.
75 990,-

Plaza de la Catedral

Nejkrásnější náměstí

Nejkrásnější havanské náměstí, středobod života Staré Havany, by mohlo být jevištěm. Po většinu dní se na tomto dlážděném náměstí rozprostírá barevný trh řemeslníků a turisté tráví svůj čas ve venkovní kavárně El Patio, popíjejí mojitos a podupávají si do rytmu kubánského sonu. Neustálý povyk zde je až nakažlivý.

Nádherné barokní fasády a zvonice z konce 18. století jsou jenom okrajovou atrakcí náměstí. Ale kostel, založený jezuity v roce 1748, je teprve tou pravou krásou: Skoro se zdá, že jeho zvony se dají do triumfálního zpěvu. Jeho čistý vnitřek je překvapivě skromný, ale kdysi v něm byly uchovávány ostatky Kryštofa Kolumba. Jižně od katedrály se nacházejí úžasné koloniální domy se světlými okenicemi a mediopuntos a také atraktivní malá slepá třicetimetrová ulička (Callejón de Chorro) s dílnami grafického umění a zbytkem starého akvaduktu.

Museo de Arte Colonial

kuba, stara havana katedrala baroko

Zvláštní pozornost na náměstí si zaslouží Museo de Arte Colonial (San Ignacio) umístěné v Casa del Conde de Casa Bayona, hezkém paláci pocházejícím z roku 1720. Jeho žlutý dvůr a jen málo pozměněné architektonické znaky jsou doplněny velkou kolekcí nábytku ze 17. a 18. století. A dále také tradiční ubrusy a prostírání, rozmanité architektonické prvky, jako jsou mřížky, zábradlí, dále lucerny a pouliční lampy, sochy a sošky, pestrá díla šikovných sklářů, venkovní a vnitřní dveře s ornamentálními příčkami… Pokud se chcete dozvědět něco koloniálním umění, lepší místo k tomu nenajdete.

Bar Ernsta Hemingwaye

Jen kousek dál za rohem najdete La Bodeguita del Medio bar-restauraci nabitou atmosférou, kde podle Hemingwaye podávají to nejlepší havanské mojito (vedení podniku si zřejmě myslí, že jim tento fakt umožňuje účtovat ke každému pití dva dolary navíc).

Centro de Arte Contemporáneo Wilfredo Lam

Jako poutníci k Ernestově pijácké svatyni by všichni turisté měli toto místo poctít svou návštěvou. Níže na ulici, v Centro de Arte Contemporáneo Wilfredo Lam (San Ignacio, 22 esq. Emped rado; otevřeno pondělí–sobota 9.00–16.30; vstupné), pojmenovaném po nejlepším kubánském moderním umělci, pořádají umělecké výstavy. Jedna z nejlepších havanských uměleckých galerií se nachází v domě z 18. století, který sloužil jako pošta, banka i škola. Dnes tu obdivujeme rozmanitá díla z rozvojových zemí v Asii a Africe, z Kuby a Latinské Ameriky. Svůj název získala galerie po jednom z nejslavnějších kubánských malířů, jímž byl Wifredo Lam žijící v letech 1902-1982. V galerii se nachází více než tisícovka uměleckých děl. Knihy, rukopisy a fotografie nejznámějších kubánských spisovatelů se nacházejí ve Fundación Alejo Carpen

Fundación Alejo Carpentier

Centrum propagace kubánské kultury, literatury a estetiky děl spisovatele Alejo Carpentiera Valmonta se nachází v historické části Havany. Jeho cílem je zdokumentování a zachování informací, svědectví, biografie a memoárů tohoto spisovatele. Zároveň se zúčastňuje výzkumu jeho práce, na němž spolupracuje s odborníky a vysokými školami. K jeho milým povinnostem patří rozšiřování povědomí o spisovateli nejen na Kubě, ale i v zahraničí. Chcete-li se o tomto velikánovi něco dozvědět, zamiřte právě sem.

Kam se vydat dál?