Kuba ve sklence: Mojito má původ právě na Kubě
Přidáno: 28.04.2014 | Autor: Redakce

Kde přesně mojito vzniklo, nevíme, ale předpokládá se, že jeho kolébkou je skutečně Kuba, respektive vody v její blízkosti, kterými se v 16. století plavily španělské i jiné posádky. Říká se, že poprvé se nápoj podobný dnešnímu mojitu objevil na konci 16. století.
Popíjeli ho námořníci na lodích – citrusy a alkohol prý byly prevencí před kurdějemi – a na počest Francise Drakea mu říkali El Draque.
Nápoj chudých
V 19. století pak byl nápoj podobný mojitu ve velkém popíjený otroky na plantážích – říkalo se mu nápoj chudých a nabízelo osvěžní v horkých a dusných dnech. A možná právě v této době vznikl dnešní název mojita – „mojo“ je totiž jednak označení pro pálivou omáčku, zároveň ale tento výraz označuje i v některých afrických jazycích slovo „kouzlo“. Dnes se pak tento název ale nejčastěji překládá jako „Něco trochu mokrého“.
To skutečné a dnes známé mojito se potom na Kubě objevilo na počátku 20. století. První oficiální recept se pak objevil v roce 1931 v příručce pro barmany. A od té doby jeho popularita celosvětově stále roste.
Rum, limety, cukr, máta
Základem mojita je obvykle kvalitní bílý rum. Další ingrediencí je máta – ideálně pokud jde o mátu peprnou, nebo o mátu odrůdy Yerba Buena, která roste přímo na Kubě. Třetí nezbytnou přísadou je hnědý třtinový cukr, případně cukrový sirup, který vzniká svařením cukru a vody v poměru 1 ku 1. Zapomenout nesmíme ani na limetkovou šťávu, sodovku a ledovou tříšť.
Prvním krokem pro vznik perfektního mojita je smísení cukru, limetkové šťávy a mátových lístků na dně vysoké sklenice. Pak byste tuto směs měli lehce pomačkat – ideálně pokud se vám podaří mátové lístky pomuchlat tak, abyste je nepotrhali, ale aby se z nich uvolnilo aroma. Pak vše zasypete ledem, prolijete rumem a na závěr dolijete sodovku a promícháte.
Miloval ho Hemingway
Mojito bylo oblíbeným nápojem slavného literáta Ernesta Hemingwaye, který ho popíjel v baru La Bodeguita del Medio. Vlastně právě tohle mojito tento bar tak proslavilo – přitom ho paradoxně podnik stojící v centru Havany ani neměl na nápojovém lístku.
A vědět byste rozhodně měli i to, že správně se mojito nevyslovuje s „CH“, tedy „mochito“, ale říkat byste měli „mohito“.
Zdroj fotky: BruceW., Wikipedia Commons