Poznejte město Baracoa, první místo, které na Kubě osídlili Španělé
Přidáno: 12.04.2016 | Autor: Petra Malá

Baracoa, město na samém východě Kuby v provincii Guantánamo, není tím úplně nejvyhledávanějším místem na ostrově. To však neznamená, že si nezaslouží být poznáváno. Město, které obývá asi 40 tisíc obyvatel, má totiž spoustu specifik.
Město leží u zátoky Bahia de Miel a omývají ho vody Atlantského oceánu. Pouze od oceánu bylo město dlouho přístupné, jinak je totiž obklopeno takřka nedotčenou krajinou a pohořím Sierra del Purial. Baracoa byla založena už na počátku 16. století a o její vznik se zasadil španělský dobyvatel Diego Velázquéz. Stojí na místě, kde se poprvé na kubánskou půdu vylodil Kryštof Kolumbus.
Baracoa byla nějaký čas hlavním městem ostrova a získala přízvisko Ciudad Primada, tedy „první město“.
Co vás v městečku čeká? Především koloniální architektura
Baracoa příliš mnoho turistů obvykle nehostí, pravděpodobně proto si také zachovává svou tvář ještě z dob kolonialismu. Typické jednopatrové domy najdete všude, kam se podíváte. O rozvoj zdejší země i kultury se starali francouzští vlastníci půdy po svém vyhnání z Haiti.
Objevte Kolumbův kříž a jiné zajímavosti
Většinu památek spatříte na náměstí Plaza Martí a v ulicích Calle Maceo a Calle Martí. Na těchto místech najdete i mnoho obchodů a restaurací, kde si můžete vychutnat některou z místních specialit.
Skutečnou chloubou města je katedrála Catedral de Nuestra Seňora de la Asuncion, jež je jednou z nejstarších budov ve městě. Uvnitř je uschován dřevěný Kolumbův kříž, který zde údajně zanechal sám Kryštof Kolumbus v roce 1492.
Před katedrálou si také jistě všimnete busty indiánského náčelníka Hatueye, jehož osud svědčí o někdejších složitých poměrech – náčelník byl v roce 1512 upálen za to, že nechtěl přijmout křesťanství.
O historii města a o životě v něm se můžete ledacos dozvědět v muzeu v pevnosti Fortaleza la Matachine. Kromě toho zde najdete i sbírku zvláštních šneků, kteří se vyskytují jen na Kubě.