Zeď prehistorie: Tak trochu bizarní umělecké dílo
Přidáno: 14.03.2014 | Autor: Redakce

Jedni jsou z ní nadšení, druzí opovržlivě ohrnují rty. A nutno podotknout, že těch druhých je o poznání více. Zeď prehistorie, kterou najdete na Kubě v údolí Viñalez, je výtvarnou hříčkou, která je v jinak nádherné krajině tak trochu pěstí na oko.
Mural de la Prehistoria, jinak občas přezdívaná i jako „Fidelova modrá skála“, je nepřehlédnutelná. Ostatně, aby také ne, když se rozprostírá na ploše zhruba 120x180 metrů a převládá na ní výrazně modrá barva.
Vznikla na popud Fidela Castra
Původně ničím výjimečnou skálu nechal přemalovat na začátku 60. let 20. století, konkrétně v roce 1961, sám Fidel Castro, který se rozhodl, že je potřeba všem ukázat, jaký byl vývoj člověka od dávné prehistorie (začíná se u trilobitů) až do roku 1959, tedy do roku, kdy na Kubě proběhla revoluce.
Autorem návrhu byl Leovigild Gonzáles Morillo, toho času ředitel jednoho z úseků kubánské akademie věd. Samotná realizace už ale nebyla jeho dílem, to by totiž po skále kreslil dlouhé a dlouhé měsíce. Mimochodem, i tak ale platí, že zeď je kreslená ručně.
Byla kreslena ručně
V posledních pěti letech pak údajně dochází k postupné renovaci zdi, kdy se upravují části, které už jsou vlivem přírodních živlů poškozené. A to i přesto, že zeď byla v šedesátých letech před samotným pokreslením speciálně upravena, aby na ní barvy dobře držely.
Zeď prehistorie je většinou inzerována jako veliká atrakce celého údolí Viñalez. Určitá zajímavost a bizarnost se jí upřít nedá, nicméně většina turistů, kteří se na ni přijedou podívat tvrdí, že je zbytečné platit vstup přímo do prostor v její bezprostřední blízkosti. A naopak, že prý je mnohem lepší si zeď prohlédnout z větší vzdálenosti. Tak prý člověk nejlépe ocení její monumentálnost a má možnost si ji prohlédnout z většího odstupu a v celé její „kráse“.