Havana: jeden z největších hřbitovů má pojmenované uličky
Přidáno: 18.08.2016 | Autor: Petra Malá

Colon Cemetery v kubánské metropoli Havaně je největším hřbitovem v celé Jižní Americe, a tudíž patří k těm největším na světě. Odpočívá zde mnoho osob, které jsou známé nejen místním, ale i nám. A co je na něm ještě zvláštního?
Víte, která místa musíte rozhodně v Havaně navštívit?
Kromě toho, že jde o hřbitov, který se rozkládá na těžko představitelných 57 hektarech, čímž si titul největšího hřbitova Jižní Ameriky rozhodně zaslouží, se k němu vážou i jiné zajímavosti. Obdivuhodná je třeba už jen gigantická vstupní brána, která rozhodně budí respekt a úctu ke všem, kteří zde odpočívají.
Významné místo s více než 800 tisíci hroby
Pomníčky, kapličky, rodinné hrobky či okázalá mauzolea. Těch je na Colon Cemetery více než 500. Kromě toho, že jde o jeden z největších hřbitovů na světě, je významný i svou historickou hodnotou a architektonickými klenoty.
Hřbitov funguje už od roku 1876 a návrh na jeho podobu zpracoval absolvent Královské umělecké akademie v Madridu Calixto Arellano de Loira y Cardoso. Ten však zemřel dřív, než bylo dílo dokončeno – první, kdo tu tedy kdy odpočíval, byl právě on. V současné době zde lidé uctívají památku více než 800 tisíc osob.
Každý rok se zde koná asi milión pohřbů, a aby bylo kam pohřbívat, ostatky těl jsou po třech letech odebrány ze země a umístěny do skladovací budovy.
Hřbitov má své ulice pojmenované
Kolikrát se stane, že se zamotáme v uličkách, když nám jeden hrob přijde stejný jako druhý? Na Colon Cemetery to chodí jinak – uličky jsou zde pojmenované. Některé jsou páteřní, jiné vedlejší. U těch páteřních jsou přitom hroby osob s vyšším společenským postavením. Čím více se návštěvník blíží k okraji, tím jako by se odebíral z centra města na předměstí plné bídy a zmaru – jsou zde pochováni chudí, kojenci, pohané, oběti epidemie, odsouzenci.
Kdo zde našel věčný klid?
Colon Cemetery je něco jako pražský Vyšehrad, kde odpočívají ty nejvýznamnější osobnosti. V Havaně má své místo například filmař Santiago Álvarez, šachista Capablanca, kubánský politik Eduardo Chibás, spisovatelé José Lezama Lima a Dulce María Loynaz, fotograf Alberto Corda a mnozí další.
Dominanty hřbitova – památníky hasičů, námořníků a baseballistů
Na hřbitově stojí dva významné památníky. Jeden z nich je vysoký 23 metrů a připomíná hasiče, kteří 17. května 1890 přišli o život při hašení velkého požáru.
Další dva pomníky zde byly postaveny v upomínku na členy kubánské baseballové ligy – jeden vznikl v roce 1942 a druhý v roce 1951, ten slouží jako síň slávy pro nejlepší kubánské baseballisty.
Jeden čas, okolo roku 1898, zde byly umístěny ostatky amerických námořníků, kteří ztroskotali na bitevní lodi Maine. O rok později byla těla transportována do USA na národní hřbitov v Arlingtonu.