Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie
PředchozíPředchozí
DalšíDalší

Další články

Dovolená s Fidelem a Che Guevarou: Poznejte „revoluční“ Kubu, dokud to jde ESO Travel na Novinky.cz
Chcete strávit dovolenou na pláži, v horách, výlety po městech a přitom na vlastní kůži zažít, jak se žilo za socialismu?
Sedm nej, které na Kubě nesmíte vynechat ESO Travel na Novinky.cz
Díky celoročně příjemným teplotám a minimu srážek v zimních měsících je Kuba jednou z nejoblíbenějších zemí...
Kam na Kubu bez turistů? Zkuste východ, ráj s bílým pískem a dlouhými plážemi ESO Travel na Novinky.cz
Kuba byla a je karibskou legendou. I přes mnohá úskalí se tady žije naplno a každý den naplňují drobné radosti...

zájezdy Kuba

Velký okruh Kubou Velký okruh Kubou 24. 10. - 04. 11.
71 590,-
To nejlepší z Kuby To nejlepší z Kuby 15. 10. - 27. 10.
57 690,-
Kuba - Varadero Kuba - Varadero 29. 12. - 09. 01.
41 990,- Pullman **, Varadero
Kuba - Varadero Kuba - Varadero 15. 10. - 27. 10.
34 990,- Pullman **, Varadero

Havana: jeden z největších hřbitovů má pojmenované uličky

Přidáno: 18.08.2016 | Autor: Petra Malá

Havana: jeden z největších hřbitovů má pojmenované uličky

Colon Cemetery v kubánské metropoli Havaně je největším hřbitovem v celé Jižní Americe, a tudíž patří k těm největším na světě. Odpočívá zde mnoho osob, které jsou známé nejen místním, ale i nám. A co je na něm ještě zvláštního?

Víte, která místa musíte rozhodně v Havaně navštívit? 

Kromě toho, že jde o hřbitov, který se rozkládá na těžko představitelných 57 hektarech, čímž si titul největšího hřbitova Jižní Ameriky rozhodně zaslouží, se k němu vážou i jiné zajímavosti. Obdivuhodná je třeba už jen gigantická vstupní brána, která rozhodně budí respekt a úctu ke všem, kteří zde odpočívají.

Významné místo s více než 800 tisíci hroby

Pomníčky, kapličky, rodinné hrobky či okázalá mauzolea. Těch je na Colon Cemetery více než 500. Kromě toho, že jde o jeden z největších hřbitovů na světě, je významný i svou historickou hodnotou a architektonickými klenoty.

Hřbitov funguje už od roku 1876 a návrh na jeho podobu zpracoval absolvent Královské umělecké akademie v Madridu Calixto Arellano de Loira y Cardoso. Ten však zemřel dřív, než bylo dílo dokončeno – první, kdo tu tedy kdy odpočíval, byl právě on. V současné době zde lidé uctívají památku více než 800 tisíc osob.

Každý rok se zde koná asi milión pohřbů, a aby bylo kam pohřbívat, ostatky těl jsou po třech letech odebrány ze země a umístěny do skladovací budovy.

Hřbitov má své ulice pojmenované

Kolikrát se stane, že se zamotáme v uličkách, když nám jeden hrob přijde stejný jako druhý? Na Colon Cemetery to chodí jinak – uličky jsou zde pojmenované. Některé jsou páteřní, jiné vedlejší. U těch páteřních jsou přitom hroby osob s vyšším společenským postavením. Čím více se návštěvník blíží k okraji, tím jako by se odebíral z centra města na předměstí plné bídy a zmaru – jsou zde pochováni chudí, kojenci, pohané, oběti epidemie, odsouzenci.

Kdo zde našel věčný klid?

Colon Cemetery je něco jako pražský Vyšehrad, kde odpočívají ty nejvýznamnější osobnosti. V Havaně má své místo například filmař Santiago Álvarez, šachista Capablanca, kubánský politik Eduardo Chibás, spisovatelé José Lezama Lima a Dulce María Loynaz, fotograf Alberto Corda a mnozí další.

Dominanty hřbitova – památníky hasičů, námořníků a baseballistů

Na hřbitově stojí dva významné památníky. Jeden z nich je vysoký 23 metrů a připomíná hasiče, kteří 17. května 1890 přišli o život při hašení velkého požáru.

Další dva pomníky zde byly postaveny v upomínku na členy kubánské baseballové ligy – jeden vznikl v roce 1942 a druhý v roce 1951, ten slouží jako síň slávy pro nejlepší kubánské baseballisty.

Jeden čas, okolo roku 1898, zde byly umístěny ostatky amerických námořníků, kteří ztroskotali na bitevní lodi Maine. O rok později byla těla transportována do USA na národní hřbitov v Arlingtonu. 

Komentáře