Která místa v Havaně nesmíte vynechat? Třeba promenádu Svobody!
Přidáno: 20.05.2014 | Autor: Redakce

Havana – to jsou stará a ohromná americká auta, bary, ze kterých je cítit tabák z místních doutníků, noční podniky, kde se tančí salsa… a pak také památky a místa, která rozhodně nesmíte vynechat. Vybrali jsme pro vás tři, která možná nepatří do toho hlavního výčtu v turistických průvodcích, ale o to spíš byste je měli navštívit.
Malecón – promenáda Svobody
Říká se, že Malecón je orientovaný směrem ke svobodným americkým břehům – odtud pochází tedy jedna z jeho přezdívek, promenáda Svobody. Obyvatelé Havany o něm ale hovoří i jako o místě, kde se potkává celý svět.
A to hlavně večer, kdy se tu míjejí zahraniční turisté, pouliční prodavači a umělci, místní omladina, prostitutky, zamilované dvojice… Malecón nabízí autentickou atmosféru té pravé Kuby, nikoli sterilní prostředí běžných turistických taháků.
La Bodeguita del Medio – bohémská hospůdka
Pablo Neruda, Gabriel García Marquez, Marlene Dietrichová, Ernest Hemingway… výčet osobností, které chodily posedět do tohoto podniku je opravdu úctyhodný. La Bodeguita vznikla v roce 1942, od roku 1950 pak nese stávající jméno.
Těžko říct, proč si ji umělecké bohéma tak zamilovala, nicméně za jejím odkazem teď přicházejí tisíce a tisíce turistů. Pokud se sem tedy vypravíte na drink, chce to pevné nervy.
Mimochodem, značka dnes funguje jako frančíza, takže do La Bodeguity můžete vyrazit třeba i v Praze. Jen to z tohohle podniku nedaleko metra Staroměstská budeme mít podstatně dál na pěkné pláže, než z původní kubánské hospůdky.
Kapitol – kopie Spojených států?
El Capitolio byl do roku 1959 sídlem kubánské vlády, po revoluci se ale stal sídlem kubánské akademie věd. A pokud budete mít neodbytný pocit, že vám tahle stavba připomíná nějakou budovu, pak vězte, že jeho podoba byla silně inspirovaná washingtonským Kapitolem. Nicméně jenom podoba vnější, uvnitř už to vypadá úplně jinak.
Česká stopa
Kromě těchto tří památek pak můžete vyrazit i na náměstí Plaza Lidice. Po české vesnici, která padla za oběť německému teroru, bylo jedno z havanských náměstí pojmenováno přesně rok po tragédii – 10. června 1943.
Mimoto, víte, že major Zeman řešil případy i v údolí Viňales?