Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Dovolená s Fidelem a Che Guevarou: Poznejte „revoluční“ Kubu, dokud to jde ESO Travel na Novinky.cz
Chcete strávit dovolenou na pláži, v horách, výlety po městech a přitom na vlastní kůži zažít, jak se žilo za socialismu?
Sedm nej, které na Kubě nesmíte vynechat ESO Travel na Novinky.cz
Díky celoročně příjemným teplotám a minimu srážek v zimních měsících je Kuba jednou z nejoblíbenějších zemí...
Kam na Kubu bez turistů? Zkuste východ, ráj s bílým pískem a dlouhými plážemi ESO Travel na Novinky.cz
Kuba byla a je karibskou legendou. I přes mnohá úskalí se tady žije naplno a každý den naplňují drobné radosti...

zájezdy Kuba

Kubánská salsa Kubánská salsa 16. 02. - 26. 02.
63 990,-
To nejlepší z Kuby To nejlepší z Kuby 12. 10. - 23. 10.
75 990,-

Kubánska revoluce

Nedílnou součástí Kuby druhé poloviny dvacátého století je politika. Již v šesti letech jsou děti vázány slibem, že se stanou mladými komunistickými pionýry. Obrovské billboardy po celé zemi fungují jako propagandistická vládní „nalejvárna“, hlásající hesla jako „Socialismo o Muerte!“ (Socialismus, nebo smrt!) a „Viva la Revolución!“ (Ať žije revoluce!). Portréty Che Guevary, mučedníka revoluce, která proběhla v šedesátých letech, a Fidela Castra, nejdéle přežívajícího politika v čele státu, jsou vylepeny na zdech obchodů, kanceláří, domovů…


Che a Fidel: Bratři revoluce

kuba, portřét che guevara

Ernesto „Che“ Guevara (che znamená v argentinském slangu „přítel“ nebo „kamarád“) je mučedník kubánské revoluce. Je skvělým typem idolu pro Kubánce: Jeho dramatická tvář s baretem na hlavě, která se velmi hodí na plakáty, se stala oficiální tváří revoluce. Che shlíží z mnoha fotografií a plakátů po celé Kubě. Narodil se v roce 1928 v Argentině, vystudoval lékařství a poté se vydal na kočovnou cestu po Jižní a Střední Americe s kopou marxistické literatury v batohu.

V roce 1955 potkal v Mexiku Castra a po dalších 10 let se stal jeho pravou rukou, byl partyzánem v horách, ředitelem národní banky (šeky podepisoval jednoduše: „Che“), ministrem průmyslu a ministrem hospodářství. V roce 1965 Kubu z několika nových příčin opustil. Byl zabit, když se v roce 1967 pokoušel podnítit revoltu v Bolívii.

Castro jako El Comandante

Fidel Castro – prezident Kuby, generální tajemník kubánské komunistické strany a hlavní velitel ozbrojených sil – se narodil v roce 1927 a vystudoval práva na univerzitě v Havaně. V roce 1959 se stává nejmladší hlavou státu na světě a od té doby se nepřetržitě držel u moci. Je tak nejdéle vládnoucím státníkem na celé planetě. Fidel, jak je nazýván všemi, je sice impozantní, ale otravná patriarchální figura pro všechny Kubánce.

Přesto zůstávápředevším El Comandante. Před několika lety se Fidel vzdal svých milovaných doutníků a prohlásil, že jsou skvělé pro kubánskou ekonomiku, ale ne pro jeho zdraví. Dnes, ve svých téměř 90 letech, dokáže tento bývalý partyzánský bojovník a dokonalý buřič stále ještě srozumitelně a bez poznámek po celé hodiny řečnit. Fidel přežil u moci 8 amerických prezidentů navzdory legendárnímu seznamu pokusů o atentát ze strany CIA – včetně případu vybuchlého doutníku.