Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Dovolená s Fidelem a Che Guevarou: Poznejte „revoluční“ Kubu, dokud to jde ESO Travel na Novinky.cz
Chcete strávit dovolenou na pláži, v horách, výlety po městech a přitom na vlastní kůži zažít, jak se žilo za socialismu?
Sedm nej, které na Kubě nesmíte vynechat ESO Travel na Novinky.cz
Díky celoročně příjemným teplotám a minimu srážek v zimních měsících je Kuba jednou z nejoblíbenějších zemí...
Kam na Kubu bez turistů? Zkuste východ, ráj s bílým pískem a dlouhými plážemi ESO Travel na Novinky.cz
Kuba byla a je karibskou legendou. I přes mnohá úskalí se tady žije naplno a každý den naplňují drobné radosti...

zájezdy Kuba

Kubánská salsa Kubánská salsa 16. 02. - 26. 02.
63 990,-
To nejlepší z Kuby To nejlepší z Kuby 12. 10. - 23. 10.
75 990,-

Literární stopy

Literatura Ernesta Hemingwaye a jeho osobní stopy jsou na Kubě vryty stejně tak hluboko jako ve Španělsku a staly se součástí turismu na obou místech. Dvě knihy s kubánským pozadím, Stařec a moře a Ostrovy v proudu, a také většinu románu Komu zvoní hrana napsal Hemingway ve svém hotelovém pokoji v Havaně. Byl obyvatelem ostrova po dvě desetiletí. Stopy jeho života na Kubě mohou turisté zaznamenat na mnohých místech, např. Finca Vigía, Cojímar, El Floridita, La Bodeguita del Me dio, hotel Ambos Mundos.

Kromě jeho kamarádské fotky s Fidelem (potkali se na každoročním Rybářském turnaji Ernesta Hemingwaye, který Fidel vyhrál) jsou spisovatelovy názory na revoluci téměř neznámé, ačkoliv všichni Kubánci tvrdí, že byl jejím vášnivým zastáncem. Je jisté, že se s kubánským lidem ztotožnil. Hemingway opustil Kubu v roce 1960 a krátce nato spáchal v Idahu sebevraždu.

kuba, fidel a raul castro - kuba

Kuba, Green, Castro a revoluce

Klasická novela Grahama Greena o kubánské intrice, Náš člověk v Havaně, byla poprvé vydána v roce 1958. Není to pouze portrét špinavé a ubohé Havany padesátých let, se scénami odehrávajícími se v hotelích Nacional a Sevilla a v nočním klubu Tropicana, je to také až záhadně jasnozřivé, když hrdina objeví nákresy sovětských zbraní ukrytých na kubánském venkově. Jaderné zbraně byly na Kubě nalezeny v roce 1962.

Greene byl velkým zastáncem revoluce, chválil Castra, válku proti negramotnosti, nulovou rasovou segregaci a podporu umění. Když přicestoval na Kubu v roce 1958, aby zde provedl výzkum týkající se jeho knihy, vzal s sebou zásoby pro Castra, který byl izolován v Sierra Maestra, výměnou za poskytnutí rozhovoru. Ten se však nikdy neuskutečnil. Greenova podpora se zmenšila, když se v šedesátých letech dozvěděl o nucených revolučních pracovních táborech.