zájezdy Kuba
Literární stopy
Literatura Ernesta Hemingwaye a jeho osobní stopy jsou na Kubě vryty stejně tak hluboko jako ve Španělsku a staly se součástí turismu na obou místech. Dvě knihy s kubánským pozadím, Stařec a moře a Ostrovy v proudu, a také většinu románu Komu zvoní hrana napsal Hemingway ve svém hotelovém pokoji v Havaně. Byl obyvatelem ostrova po dvě desetiletí. Stopy jeho života na Kubě mohou turisté zaznamenat na mnohých místech, např. Finca Vigía, Cojímar, El Floridita, La Bodeguita del Me dio, hotel Ambos Mundos.
Kromě jeho kamarádské fotky s Fidelem (potkali se na každoročním Rybářském turnaji Ernesta Hemingwaye, který Fidel vyhrál) jsou spisovatelovy názory na revoluci téměř neznámé, ačkoliv všichni Kubánci tvrdí, že byl jejím vášnivým zastáncem. Je jisté, že se s kubánským lidem ztotožnil. Hemingway opustil Kubu v roce 1960 a krátce nato spáchal v Idahu sebevraždu.

Kuba, Green, Castro a revoluce
Klasická novela Grahama Greena o kubánské intrice, Náš člověk v Havaně, byla poprvé vydána v roce 1958. Není to pouze portrét špinavé a ubohé Havany padesátých let, se scénami odehrávajícími se v hotelích Nacional a Sevilla a v nočním klubu Tropicana, je to také až záhadně jasnozřivé, když hrdina objeví nákresy sovětských zbraní ukrytých na kubánském venkově. Jaderné zbraně byly na Kubě nalezeny v roce 1962.
Greene byl velkým zastáncem revoluce, chválil Castra, válku proti negramotnosti, nulovou rasovou segregaci a podporu umění. Když přicestoval na Kubu v roce 1958, aby zde provedl výzkum týkající se jeho knihy, vzal s sebou zásoby pro Castra, který byl izolován v Sierra Maestra, výměnou za poskytnutí rozhovoru. Ten se však nikdy neuskutečnil. Greenova podpora se zmenšila, když se v šedesátých letech dozvěděl o nucených revolučních pracovních táborech.