Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie
PředchozíPředchozí
DalšíDalší

Další články

Dovolená s Fidelem a Che Guevarou: Poznejte „revoluční“ Kubu, dokud to jde ESO Travel na Novinky.cz
Chcete strávit dovolenou na pláži, v horách, výlety po městech a přitom na vlastní kůži zažít, jak se žilo za socialismu?
Sedm nej, které na Kubě nesmíte vynechat ESO Travel na Novinky.cz
Díky celoročně příjemným teplotám a minimu srážek v zimních měsících je Kuba jednou z nejoblíbenějších zemí...
Kam na Kubu bez turistů? Zkuste východ, ráj s bílým pískem a dlouhými plážemi ESO Travel na Novinky.cz
Kuba byla a je karibskou legendou. I přes mnohá úskalí se tady žije naplno a každý den naplňují drobné radosti...

zájezdy Kuba

To nejlepší z Kuby To nejlepší z Kuby 13. 06. - 24. 06.
68 990,-
Velký okruh Kubou Velký okruh Kubou 24. 10. - 04. 11.
71 590,-
04. 04. - 12. 04.
19 474,- Hotel Mar del Sur **, Varadero
04. 04. - 12. 04.
22 074,- Gran Caribe Club Kawama ***, Varadero

Nákupy

Pouze ve větších městech

Kuba není tím pravým místem k nakupování. Uvidíte neuvěřitelně vyprázdněné obchody, v nichž se platí pesetami, ve výkladních skříních pouze láhve potravinářského oleje, leštidlo na boty a několik instalatérských potřeb. Ale pro turisty, kteří obvykle disponují dolary, je k mání spousta věcí díky tomu, že bylo povoleno soukromé podnikání, i když pouze v omezené míře.

Hlavní položkou v nákupním seznamu budou největší kubánské výdobytky (mimo systém zdravotnické péče) – doutníky , rum a hudba. Ve městech a letoviscích turisty hojně navštěvovaných si lze rovněž vybrat z úžasné nabídky rukodělných výrobků, dostupných za skvělé ceny. Turistické trhy prosperují v hlavních kubánských centrech, i když většina z toho, co nabízejí, má vztah k Che Guevarovi : barety, trička s jeho obličejem, loutky a mnoho dalších revolučních artefaktů.

Hygienické potřeby si radši privezte

Co se týká věcí denní spotřeby, hotelové a dolarové obchody nabízí minerální vodu, mýdlo, šampón a zubní pastu, ale mnoho léčivých a kosmetických potřeb lze sehnat jen s obtížemi. Nejjednodušší je přivézt si vše z domova. Tiendas Panamericanas jsou dobře zásobené obchody, ale pravděpodobně nejimpozantnějším dolarovým obchodem na Kubě je Harris Bros. Company – vícepatrový (má dokonce i eskalátor!) podnik v blízkosti budovy Art Deco Bacardí a Kapitolu. Kubánská města jsou v dnešní době neutěšenou směsicí smutných peso obchodů a jásavých dolarových obchodů s přívalem zboží, o kterém si většina Kubánců může nechat jen zdát (opravdu uvidíte velké davy lidí zírajících zasněně do výkladních skříní). Propastný rozdíl mezi komunistickými ideály a materialistickými tužbami je jednou z největších kontradikcí současné Kuby. I přesto je brouzdání po obchodních třídách nekonečně fascinující a poskytuje hlubší vhled do tajemné kubánské ekonomiky.Co nakupovat

Doutníky a rum

Nejvýhodnější koupí na Kubě jsou žádané krabice prvotřídních doutníků, které by doma stály čtyřikrát víc. Továrny na doutníky, které jsou otevřeny i pro turisty, mají spřízněné obchody nabízející všechny druhy doutníků, zvláště dobrý obchod má továrna Partagás v Havaně a hotel Hostal Conde de Villanueva (Mercaderes 202). Doutníky si můžete také kou pit v havanských obchodech – například Casa del Tabaco (Calle Obispo a Bernaza) a La Casa del Habano (Calle Mer ca deres, 120) – a v hotelech a na letištích.

Obchody Habanos lze najít také v několika dalších městech a letoviscích (v Tri nidadu na Lino Pérez, 296). Ušetřit můžete také nákupem rumu . Ten prodávají všechny obchody zaměřené na turisty a hotelové obchody, a to jak tří až šestiletý (ańejo), tak i druhořadý aguardiente (z lihu z cukrové třtiny) s humornými názvy. Nejlepší značkou je Havana Club.

Museo del Ron

Havanský Casa del Ron, sídlící nad El Floridita, nabízí nejpůsobivější výběr rumu na ostrově, včetně stodolarových mimořádně kvalitních značek, šesti národních značek a rumu ochuceného grenadinou, mátou nebo banánem. Rozsáhlý výběr nabízí rovněž bezcelní obchod na letišti. Při nákupu doutníků a rumu nezapomínejte na celní limity .

Hudební nahrávky

Kompaktní disky a kazety s kubánskou hudbou jsou široce dostupné a jejich výběr je nyní mnohem větší. Jestliže jste na tržišti s kubánskými nahrávkami, hledejte kompaktní disky se značkou EGREM, dostupné v obchodech ARTEX (jako i v dalších) po celé Kubě. Většina stojí 15 dolarů.

Mezi doporučované nahrávky patří Trio Matamoros, Benny Moré, Celina Gonzáles, La Vieja Trova Santiaguero, Los Compadres, Los Zafiros, El Cuarteto Patria, Los Van Van a Pablo Milanés; to jsme však zmínili jen některé z výborných kubánských hudebníků. Výbornými dárky mohou být také hudební nástroje, např. kastaněty, clavés a bonga.

Řemeslná výroba

Škála místního umění a řemesel je široká, od nevkusně křiklavých loutek až po hezké obrázky ulic a post moderní portréty. Narazíte také na spoustu evokujících černobílých fotografií Fidela, Che Guevary a spol. Pěkné ručně dělané krajky a háčkování můžete koupit hlavně v Trinidadu. Ti turisté, kteří hledají nostalgické staré časy, by si měli koupit guayaberu, klasickou kubánskou plisovanou košili se čtyřmi kapsami, která se nosí nezastrčená.

Káva a med

Pokud víte, že nikoho neoslníte rumem a doutníky, zaměřte se na kávu. Kubánská káva je vyhlášená a je „jiná“, protože ji místní pěstují v nižších nadmořských výškách, v tropickém, vlhkém podnebí.

Další lahůdkou, kterou můžete potěšit sami sebe nebo své blízké, je místní med od lokálních producentů. Můžete si být jistí, že bude krásně vypadat a skvěle chutnat. A taky nebude plný chemie.

Oblečení

Jestli si jako suvenýry rádi pořizujete oblečení, neváhejte a přivezte si taky něco z Kuby. Oděvy jsou tu totiž extra levné. A nikdy neuděláte chybu, když někomu z rodině přivezete domů tričko s motivem připomínajícím Havanu.

Jak je to s vývozem zboží?

Vývoz kávy a doutníků z Kuby není nijak omezen, pozor ale na předpisy v rámci EU. Abyste nemuseli platit clo, můžete si dovézt: