Kam se vydat?
Minigalerie
Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie Galerie

Další články

Dovolená s Fidelem a Che Guevarou: Poznejte „revoluční“ Kubu, dokud to jde ESO Travel na Novinky.cz
Chcete strávit dovolenou na pláži, v horách, výlety po městech a přitom na vlastní kůži zažít, jak se žilo za socialismu?
Sedm nej, které na Kubě nesmíte vynechat ESO Travel na Novinky.cz
Díky celoročně příjemným teplotám a minimu srážek v zimních měsících je Kuba jednou z nejoblíbenějších zemí...
Kam na Kubu bez turistů? Zkuste východ, ráj s bílým pískem a dlouhými plážemi ESO Travel na Novinky.cz
Kuba byla a je karibskou legendou. I přes mnohá úskalí se tady žije naplno a každý den naplňují drobné radosti...

zájezdy Kuba

Kubánská salsa Kubánská salsa 16. 02. - 26. 02.
63 990,-
To nejlepší z Kuby To nejlepší z Kuby 12. 10. - 23. 10.
75 990,-

Peníze

Dvě měny na Kubě

Na Kubě jsou dvě základní měny, peso cubano (národní peso) a peso convertible (konvertibilní peso). Turisté většinu času používají konvertibilní peso, které je směnné za cizí měny. Používají je při placení v restauracích, hotelech (pokud nezaplatili předem), platbách za přepravu a k nákupu suvenýrů.

V pesos cubanos se platí jen v menších městech, ve stáncích s pouličním občerstvením, ve venkovských obchodech nebo za místní autobus, který stojí asi 20–40 centavos. Na dvoutýdenní pobyt není třeba měnit na pesa více než 5 amerických dolarů, protože před odjezdem je třeba je všechny utratit, pesos totiž nemají mimo Kubu žádnou hodnotu. Jediné místo, kde si na Kubě můžete vyměnit pesos za dolary je letiště v Havaně.

Výměna peněz

Oficiální směnný kurz je 1 US$ = 1 peso. V roce 2004 se za výměnu dolarů platil poplatek 10 procent, v roce 2005 byl navýšen o dalších 8. Turisté teď při výměně dolarů dostanou o 18 procent méně (1,08 US$ = 1 peso plus 10 procent poplatek) a při výměně kanadského dolaru či euro o 8 procent méně.

Na Kubě nemůžete platit v cizí měně, jen ve Varaderu přijímají eura. Peníze můžete měnit v bankách, v oficiálních casa de cambio (zvaných CADECA) nebo na ulici, obdržíte 24 pesos za dolar. Černý trh byl vpodstatě zlikvidován.

Kreditní karty

Karta American Express není akceptována nikde a stejně tak žádná jiná karta vydaná v USA. (Většina Američanů tak bude muset financovat celý svůj výlet v hotovosti.) Většina turistických obchodů, stejně tak luxusních hotelů a restaurací, leteckých společností a půjčoven aut významnější karty akceptuje.

Ačkoliv i Evropanům se může stát, že budou mít se svou kartou problémy, pokud účet spravuje americká banka (např.: MBNA). Např.: karty Virgin Mastercard nejsou na Kubě přijímány. Neměli byste se spoléhat jen na kreditní kartu, ne všude může být akceptována, a i když je, telefonní linky bývají často mimo provoz, takže zrovna nemusí fungovat. Pokud platíte kreditní kartou velké částky, budete požádáni o předložení pasu.

Cestovní šeky

Dolarové cestovní šeky jsou akceptovány (v místech, kde akceptují také kreditní karty), ale nesmí to být šeky American Express a šeky vydané jinou americkou bankou. Nejjedno dušší je vyměnit cestovní šeky v hotelu, v bance nebo v cadeca. Budete potřebovat cestovní pas a oficiální potvrzení z instituce vydávající šeky. Poplatek může být 2 až 4 procenta. Jestliže jste přicestovali s šeky American Express, Asistur je může zpeněžit s desetiprocentním poplatkem.

Bankomaty

Bankomaty se stávají součástí kubánského života. Váš hotel bude jistě vědět, jestli je v době vašeho pobytu někde poblíž automat. V některých bankách (např.: Banco Financiero) a v CADECA můžete při předložení cestovního pasu dostat z vaší platební karty půjčku v hotovosti, ale účtují si za to vysoké poplatky.